Президент України Володимир Зеленський зробив різку заяву щодо роботи територіальних центрів комплектування. Під час брифінгу з британським прем'єром Кіром Стармером він наголосив: практику примусового затримання військовозобов'язаних, відому як "бусифікація", має бути повністю ліквідовано. Про це повідомляє УНН.
За словами глави держави, майбутній очільник Міністерства оборони повинен опікуватися не лише потребами армії, а й питаннями мобілізації та реформування системи роботи ТЦК. Зеленський визнав: нині державі складно знайти механізм, який одночасно був би ефективним і передбачав поважне ставлення до громадян.
Тривожна статистика: скарги на ТЦК зросли у 340 разів
Масштаб проблеми ілюструє офіційна статистика Офісу омбудсмана. Якщо у 2022 році надійшло лише 18 звернень щодо дій представників ТЦК та СП, то за підсумками 2025 року ця цифра сягнула 6127. Зростання — більш ніж у 340 разів за три роки.
Під час моніторингових візитів у різних містах України представники омбудсмана регулярно фіксували випадки незаконного обмеження свободи, фізичного насильства та інших форм примусу щодо військовозобов'язаних.
Відеореєстратори для ТЦК: що змінилося
З 1 вересня 2025 року всі працівники ТЦК та СП, які перевіряють військово-облікові документи або вручають повістки, зобов'язані використовувати нагрудні відеореєстратори. У Міноборони пояснювали: записи мають захищати права як військовозобов'язаних, так і представників груп оповіщення, а також слугувати доказами у спірних ситуаціях.
За порушення правил відеофіксації передбачена дисциплінарна відповідальність. Однак, як свідчить статистика скарг, цих заходів виявилося недостатньо для викорінення системних проблем.
Що робити, якщо ваші права порушили представники ТЦК
Якщо ви зіткнулися з протиправними діями працівників ТЦК, алгоритм дій такий:
- Зафіксуйте інцидент на відео або залучіть свідків.
- Зателефонуйте на гарячу лінію Офісу омбудсмана: 0 800 50 17 20 (безкоштовно).
- Подайте письмову скаргу до Офісу уповноваженого Верховної Ради з прав людини — особисто або через сайт ombudsman.gov.ua.
- Зверніться до поліції за фактом незаконного позбавлення волі або перевищення службових повноважень.
- Оскаржте дії ТЦК у суді — практика показує, що суди дедалі частіше скасовують незаконні накази про мобілізацію.
ТЦК мають стати сервісними центрами: позиція омбудсмана
У липні 2026 року уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що під час реформування мобілізаційної системи необхідно відмовитися від кількісних показників, посилити мотивацію громадян до вступу у військо, а приміщення ТЦК та СП перетворити на сервісні центри.
Зеленський зі свого боку наголосив: відповідальність за успіхи та недоліки в армії має бути спільною — не може бути так, щоб одна сторона відповідала лише за перемоги, а інша — за проблеми.
Потрібно повністю знищити ганебні моменти "бусифікації"
Раніше портал Знай повідомляв, бронювання за тиждень чи відстрочка з вересня: ТЦК може оголосити в розшук.
Також наш портал інформував, затримали о 3 ночі й мобілізували за добу: суди скасовують накази ТЦК.
Більше деталей читай у матеріалі: ТЦК, поліція чи місцева влада: хто може перевіряти військово-облікові документи.