Опалювальний сезон 2026-2027 років стане найважчим випробуванням для України з початку повномасштабного вторгнення. Про це під час дискусії «Зима близько: чи готові держава та суспільство?» у прес-центрі Інтерфакс-Україна заявив керівник проєкту «Зима. Міста вистоять» Віталій Мірошниченко. Міненерго вже офіційно визнало: зима буде найжорсткішою за весь період війни, і українцям слід очікувати тривалих системних відключень електроенергії.

Причина — накопичені за роки війни руйнування енергетичної інфраструктури та комунікацій. За словами Мірошниченка, ситуація ускладнюється тим, що кошти Фонду підтримки енергетики вже законтрактовані, а Єврокомісія та Міненерго підрахували: потрібні додаткові сотні мільйонів євро, яких наразі немає.

Київ готовий більш ніж на 50%, решта міст — щонайбільше на 20%

Найкраще до зими підготувався Київ — рівень його готовності оцінюють більш ніж у 50%. Натомість міста-мільйонники та інші великі населені пункти готові лише на 20% — і це максимум. Причина — брак коштів державної субвенції та нестача ресурсів місцевих громад.

«Плану Б» для висотної забудови немає, — наголосив Мірошниченко. — Йдеться про підкачку води для будинків від дев'яти поверхів і вище та про теплопостачання. Це стосується передусім міст-мільйонників та обласних центрів».

квартири без опалення, блекаут, відключення світла
квартири без опалення, блекаут, відключення світла

Без світла до трьох діб: до чого мають бути готові українці

Українські міста мають бути готовими до сценаріїв, за яких електроенергії може не бути 24, 48 або навіть 72 години поспіль. Саме для цього громадська організація «Громадсько-військовий рух» розробила проєкт «Зима. Місто вистоїть» — з алгоритмами дій громад на випадок блекаутів і перебоїв із тепло- та водопостачанням.

Голова ГО «Громадсько-військовий рух» Олексій Івашин наголосив: готуватися потрібно не з оптимістичного сценарію, а з готовності до найскладнішого розвитку подій. «Наша задача — подивитися на готовність громади комплексно: що відбувається з теплом, коли немає електроенергії, що відбувається з водою, як працюють системи життєзабезпечення, як підтримати найбільш незахищені категорії людей», — пояснив він.

Ключовий фокус проєкту — обласні центри та Київ. Винятком стане Херсон через безпекову ситуацію, натомість до переліку додали Кривий Ріг як одну з найбільших агломерацій Дніпропетровщини. У перспективі організатори планують сформувати «бригади єдності» — мобільні технічні команди, які реагуватимуть на потреби об'єктів критичної інфраструктури в різних областях.

Як підготуватися до зими без світла та тепла

Перший етап проєкту — напрацювання єдиної системи та її обкатка на практиці. Другий етап розпочнеться з настанням холодів і буде спрямований безпосередньо на допомогу органам місцевої влади, державним службам і мешканцям громад. Під час дискусії також обговорили фактичну готовність укриттів і «Пунктів незламності», резервне тепло- та водопостачання, роботу критичних об'єктів та можливу нову хвилю евакуації.

Експерти радять українцям уже зараз подбати про автономні джерела живлення — павербанки, зарядні станції, генератори. Також варто мати запас питної та технічної води, теплий одяг, термоковдри, ліхтарики та свічки. Для мешканців висоток особливо важливо заздалегідь домовитися із сусідами про взаємодопомогу на випадок тривалого відключення — без електроенергії не працюватимуть насоси, а отже, води не буде на верхніх поверхах.

Раніше портал Знай повідомляв, 3,6 млрд грн на опалення: скільки коштів потрібно українським містам, щоб пережити зиму.

Також наш портал інформував, зима 2026/27 може бути важкою: що українцям варто купити вже зараз, поки магазини не спорожніли.