15 березня в Нідерландах пройшли парламентські вибори, переможцем яких стала партія прем'єра Марка Рютте, значно випередивши Партію свободи популіста Герта Вілдерса, який виступає за боротьбу з "ісламізацією Нідерландів", вихід країни з ЄС, а також є противником угоди про асоціацію ЄС з Україною.

За попередніми підсумками, партія Рютте отримає 33 з 150 місць в парламенті, а партія Вілдерса – 20. Не зважаючи на втрату 8 мандатів, правляча партія, як і раніше, займає найбільш вигідну позицію для формування коаліційного уряду, пише LIGA.net.

У голландський парламент, як правило, потрапляють не менше 10 партій. Важливу роль тут відіграє майстерність переконання потенційних партнерів по коаліції, яка є у Рютте. Із Вілдерсом же коаліцію створювати ніхто не хоче.

Вибори принесли успіх також лібералам з партії "Демократи 66" з 19 місцями і "Зеленим лівим" з 14 місцями. Ці партії, а також "Партія праці", що отримала дев'ять місць, підтримують асоціацію України з ЄС.

До противників асоціації у новому парламенті, окрім партії Вілдерса належать члени "Соціалістичної партії" з 14 місцями, а також "Форум за демократію" з двома депутатами, лідер якої Тьєррі Боде і став основним ініціатором референдуму по Україні у 2016 році.

Популярні новини зараз

Максим Галкін ридає через непоправну втрату, Алла Пугачова не зарадить: "Страшна трагедія"

Ксенія Мішина роздяглася практично догола, але питання про Еллерта не припинилися: "Кусає лікті"

Андрій Данилко важко захворів перед Новим Роком, Інна Білоконь не знаходила собі місця: "Із паличкою...."

Лілія Сандулеса нарешті розповіла, чого натерпілася у шлюбі з Іво Бобулом: "Це була помилка"

Показати ще

Однак найсильніше "європейська доля" України залежить від партії "Християнсько-демократичний заклик", що посіла третє місце з 19 місцями.

Це партія єврооптимістів, хоча у референдумі минулого року її члени проголосували проти ратифікації угоди про асоціацію з Україною в нижній палаті, і можуть повторити подібне голосування в Сенаті.

Водночас, вони можуть і підтримати асоціацію, оскільки після виборів це вже не вплине на рішення їх електорату.

"Питання лише в тому, чи буде торг з щодо цієї проблеми: вони можуть захотіти від партнерів по коаліції якихось преференцій в обмін на голоси за асоціацію з Україною", - вважає активіст української громади в Нідерландах Олександр Снидалов.

Відзначимо, в Сенаті Нідерландів на сьогодні 35 з 75 місць займають партії, які вже підтримали асоціацію України з ЄС: партія прем'єра Рютте, "Партія праці", "Д66" і "Зелені ліві". При цьому, представники партій супротивників угоди складають більшість – у них 39 мандатів. Таким чином, доля голосування по асоціації, насамперед, залежить від позиції християнських демократів, 12 членів яких представлені в Сенаті.

Як зазначає Снидалов, щоб голосування по Україні пройшло успішно, нашій країні необхідно встановити відносини з дружніми партіями у парламенті Нідерландів, а саме "Д66", "Зелені ліві" і "Християнсько-демократичний заклик", подивитися, як сформується нова коаліція, хто буде там і на яких ролях.

Як писав раніше інформаційний портал "Знай.uа", після виборів у Нідерландах стартує затяжний процес формування коаліції.