Дефіцит бюджету став найрекорднішим за останні 10 років

Головною подією сьогоднішнього пленарного засідання Парламенту став звіт про Державний бюджет України 2020 року. Позитивна картина загальної економічної ситуації в країні та фінансові супер-рекорди, презентовані міністром фінансів в сесійній залі Верховної Ради, виявилися лише яскравою "обгорткою". Насправді ж, реальний стан подій є куди гіршим – через неякісне планування і сумнівні рішення Уряду, в країні встановлена ціла низка "антирекордів". Мільярдні заборгованості у виплаті зарплат, найбільший дефіцит бюджету за 10 років у 218 млрд, шалений зліт цін та "прогорілі" десятки мільярдів з COVID-фонду – це лише частина з виявлених фактів. Подробиці дізнавалися Знай.ua.

Верховна Рада - фото ВРУ
Верховна Рада - фото ВРУ

Плюс 1, 1 трильйон в казну: інвестори, МВФ та допомога ЄС

Як не дивно, попри коронавірусну кризу, яка зачепила навіть найрозвиненіші країни світу, а Єврорада створила Фонд відновлення економіки після пандемії в сотні мільярдів євро, фінансове положення України, за словами профільного міністра, не погіршилося. І навпаки, навіть покращилося.

Карантин в Україні, фото: Unian
Карантин в Україні, фото: Unian

А озвучений в ході звіту показник перевиконання бюджету, взагалі, здається просто казковим. За словами міністра фінансів України, ця сума дорівнює 54 млрд грн, а в казну надійшло близько 1, 1 трильйону гривень.

Популярні новини зараз
Страшні землетруси у Туреччині: сейсмолог попередив, що таке можливе у Києві та Криму Повернення переплати за газ: як українцям погасити борги новому постачальнику Як в Україні збільшити пенсію: всім, хто працював до 2000 року, розповіли важливий аспект Нафтогаз почав нараховувати борги українцям, у яких електричне опалення: "Це що, жарт якийсь?"
Показати ще

"Досягти цього вдалося завдяки підвищення ефективності адміністрування податків і зборів, ліквідації схем зі спливу від сплати податків ПДВ та реформування податкових і митних органів. Надходження внутрішнього ПДВ склали майже 126 млрд грн – що на 40 % більше індикативу", - зазначив під час доповіді Сергій Марченко.

"Україна стала єдиною державою у світі, якій міжнародні рейтингові агенції підвищили кредитний рейтинг під час пандемії. У червні було підписано програму співробітництво з МВФ – в рамках підготовки меморандуму кількість зобов'язань було зменшено з 17 до 12 та отримано перший транш у розмірі 2,1 млрд доларів. А також 2 транші макрофінансової допомоги від ЄС на суму 1, 1 млрд євро", – повідомляє Сергій Марченко.

Сергій Марченко
Сергій Марченко / Фото: Фейсбук

Від інвесторів на фінансування держбюджету було залучено близько 640 млрд грн – орієнтовно, це 22, 8 млрд доларів.

Як підкреслив міністр фінансів, дефіцит бюджету у 2020 році склав 217 млрд грн – це на 83 млрд менше, ніж було визначено в офіційно затвердженому плані.

Держбюджет 2020 - скріншот
Держбюджет 2020 - скріншот

Мінфін - фото Міністерства фінансів України
Мінфін - фото Міністерства фінансів України

Низка "проколів": безробіття, борги по зарплатам і нестача мільярдів

Однак, результати проведеного аналізу фахівців Рахункової палати України виявилися не такими "солодкими". А деякі показники, взагалі, є критичними.

Як наголосив Голова РПУ Валерій Пацкан, дефіцит бюджету став найбільшим за останні 10 років і становить 218 млрд грн.

Держбюджет 2020 - скріншот
Держбюджет 2020 - скріншот

Валерій Пацкан - фото з Фейсбуку
Валерій Пацкан - фото з Фейсбуку

Реальні доходи держбюджету за 2020 рік зменшилися на 1, 8 %, порівняно з попереднім роком. А у цілій низці аспектів виявлено суттєві недоліки.

"В умовах пандемії економіка упала на 4 %, на 9, 5 % зросло безробіття. До 3, 1 млрд грн прострочена заборгованість із заробітної плати, яка досягла найбільшого рівня з 2010 року. Уряд вперше не затвердив бюджетну декларацію – в результаті бюджет-2020 формувався без стратегічних орієнтирів", - зазначає Валерій Пацкан.

А окремі доходи взагалі не отримані – як, наприклад, 4, 4 млрд грн плати за ліцензії з азартних ігор, які мали піти на модернізацію лікарень та шкіл.

"5 % державного бюджету, або 68 млрд грн, не проведені. Це – найбільший показник з 2015 року. Через неякісне планування, неналежну організацію роботи Міністерств на початку грудня було не використано 93 млрд грн", - відзначає Голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

Прем'єр-міністр Шмигаль, фото: Telegram
Прем'єр-міністр Шмигаль, фото: Telegram

Низькі зарплати, падіння імпорту і шалені борги

А що стосується рівня середньомісячної заробітної плати, то показник зріс всього на 7, 4 %, порівняно з 2019 роком (номінальна зарплата становила 11 тис 591 грн) – це на 2, 7 % менше за прогнозований показник у 10, 1 %.

Згідно із наданим висновкам РП України, окремі макроекономічні показники у звітному періоді значно відрізняються від прогнозних, врахованих при визначенні параметрів держбюджету-2020.

Валерій Пацкан - фото з Фейсбуку
Валерій Пацкан - фото з Фейсбуку

А саме:

  • Темпи скорочення реального ВВП – на 17 %,
  • зростання споживчих цін – на 60%,
  • падіння імпорту товарів і послуг – на 81%,
  • курс гривні до долару США – на 10%.

Окрім того, відбулося суттєве зменшення обсягів сільськогосподарської продукції – індекс даної продукції у 2020 році склав 88, 5%. А у 2019-му – 101, 4 %.

Земля, скріншот: YouTube
Земля, скріншот: YouTube

За даними Нацбанку України, зовнішньоторговельний оборот у 2020 році і зменшився на 11, 8%, порівняно з показником 2019 року у 139,6 млрд доларів, і склав 123,1 млрд доларів США.

Як відмічають спеціалісти Рахункової палати, такі відмінності фактичних макропоказників від прогнозних призвели до недонадходження 74,6 млрд грн доходів і водночас до зменшення витрат на погашення й обслуговування боргу та деяких видатків на 37, 3 млрд грн.

Як йдеться у офіційно наданому висновку, чималим "проколом" також є і суттєве зростання загального обсягу боргу держави відносно ВВП.

Порівняно з 2019 роком, показник значно зріс і перевищив граничну величину боргу – державний борг збільшився за рік на 497.862,7 млн грн.

Провал з COVID-боротьбою і "заморожені" мільярди

Слід відзначити, що в РП України вже взялися за одну з найбільш витратних сьогодні галузей – видатки на боротьбу з COVID-19.

А, як ми пам'ятаємо, скандальне "злиття" мільярдів з ковідного Фонду восени минулого року викликало несказанний резонанс у суспільстві. Тоді на адресу "верхівки" керівництва країни буквально обрушився шалений потік обурень і скарг від волонтерів, так і від тисяч українців, на критичну нестачу місць та медикаментів в лікарнях.

Олександрівська лікарня - фото Знай.ua
Олександрівська лікарня - фото Знай.ua

Про низку суттєвих "проколів" Уряду у цьому напрямку зазначив і Голова РПУ.

"Був створений Фонд боротьби із COVID-19 у 65 млрд грн, який протягом року збільшився до 81 млрд. Рішення про розподіл коштів приймав Уряд. Через неякісне планування і невчасні рішення з Фонду не використали 12 млрд, а частину коштів направили авансом за ще непоставлені товари", - підкреслює Валерій Пацкан.

Денис Шмигаль - фото Кабінету Міністрів України
Денис Шмигаль - фото Кабінету Міністрів України

Рахункова палата почала відслідковувати усі видатки, спрямовані на боротьбу з COVID-19 розпорядниками та одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів і зводити дані на єдиному інтернет-ресурсі у відкритому доступі. Ознайомитися з оперативними даними можуть всі охочі.

Станом на сьогодні, вже доступні дані про видатки, починаючи з березня.

Вакцинація, фото: slovoidilo.ua
Вакцинація, фото: slovoidilo.ua

Тож про подальший розвиток подій читайте на порталі Знай.ua.

Також Знай.ua повідомляв, що Україною котиться хвиля закриття десятків шкіл: батьки виходять на страйки і "атакують" Верховну Раду.