Відома українська письменниця, поетеса, редактор і співзасновник "Видавництва Старого Лева" Мар'яна Савка розповіла, що руйнує жінок, чия молодість припала на важкі 90-ті.

Відповідний пост з'явився на її сторінці в соціальній мережі Фейсбук.

"Я давно хотіла написати, про те, що руйнувало і руйнує жінок мого покоління, тих, чия молодість припала на 90-ті.
Може, я не маю рації, може, це всього лише мої відчуття. Але наше покоління запало в тріщину між суспільними тектонічними зсувами.
Ми були дуже юні і спраглі змін. Наше дитинство знало піонерські табори, марширування на плацу, паперові квіти першотравня, історії героїв Краснодону. А ще чорнобильську весну і протирання черевиків мокрою шматкою від радіаційного пилу. Наші бабці знали інші історії - як у них на очах розстрілювали українських повстанців. Але мовчали. Тяжко мовчали
", - пише Савка.

Зміни прийшли, коли прийшла незалежність України, тоді з'явилася Червона Рута, Студентське братство. При цьому змінами в країні керували старші, а не їх молоде покоління.

"І от прийшли зміни - незалежність країни, яка зійшла з небес як білий янгол. Червона Рута, студенське братство - і не лише як організація, гітарні переливи нових українських гуртів. А ми - не такі малі, щоб просто собі розслабитися, і надто юні, щоб серйозно впливати на процес. Процесом керували трохи старші. І от ті старші зламали нам усе молоде пагіння нашого романтизму. Якось швидко перекроїли все, розподілили, передерибанили. Що я пам'ятаю з того періоду дорослішання - та суцільну боротьбу за виживання. Це було довго, задовго. 30 років незалежності, кажете", - продовжує письменниця.

Популярні новини зараз

Маски назавжди, щеплення для дітей і "примарний" імунітет: вчений розвінчав популярні міфи про коронавірус

Сорокоуст у церкві за здоров'я й упокій: за кого категорично не можна замовляти цю молитву

Дотримання норм або порушення прав? Мережа кінотеатрів змусила українців приходити з ПЛР-тестами

З 1 жовтня зміняться тарифи на всі комунальні послуги: скільки заплатимо за опалення, газ і воду

Показати ще

Це зараз вона спокійно користується технікою, різними додатками і розплачується за допомогою мобільного телефону, як всі зараз. А тоді Мар'яні Савці доводилося збирати гроші на друкарську машинку, стояти в черзі до телефонної будки і т. п.

"Я зараз користуюся айфоном, айпадом, макбуком, додатками, розплачуюся телефоном, купую в інтернеті. Ну як і ви. А тоді я збирала гроші на друкарську машинку. Господи, добре, що не встигла назбирати. І стояла в черзі до телефонної будки, щоб подзвонити батькам. Про гуртожиток без води, систематично вибиті двері і горох з комбіжиром мовчу. Доношувала мамині речі - поки не настала благослованна ера секондхендів, у яких можна було нарешті знайти якісь шмотки за розміром. Після універу, де було так багато гарного і натхненного, попереду зяяла порожнеча. Куди іти? А далі доросле життя. Заміжжя. Робота, за яку чомусь не виплачували зарплату. Дисертація, яку втратила сенс дописувати. Потім уже створене улюблене видавництво - і знову, і знову, і знову - биття головою об лід.
Мені пощастило - в мене тверда голова
",- згадує молодість Савка.

"А скільки нас розчарувалося, опустили руки, стали на роздоріжжі. Ростили дітей. Забули про себе. Досі стоять і тримають свої парашути минулого. І вже й не знають, чи наздоганяти той спритний і технічно обдарований молодняк, чи так і стояти, вгрузати в землю до колін. Це моє покоління заполонило простори Італій, Америк, Португалій. Це мої ровесниці подалися звідси, щоб якось дати раду своїм родинам, спитим чоловікам, безпросвітності, безгрошів'ю. Це моє покоління не мало достатньо книжок, щоб читати своїм малолітнім дітям кінця дев'яностих-початку двотисячних. Це моє покоління ростили в ідеології «краще не висовуйся», тож добрі діти не висовувалися. Так застигли з піднятою ногою. Хіба якісь щасливиці-бунтарки у квантовому стрибку напролом".

А далі почалася ера нових технологій, діджиталізація та мотиваційна література. І тепер дата в паспорті вистрілює при кожній співбесіді. Тепер йде конкуренція між старим і новим поколінням.

"А що тобі робити з твоєю датою в паспорті, яка вистрелює при кожній співбесіді? Хто тобі повірить, що ти краща за дівчинку, для якої весь світ як персональний додаток в айфоні.
Глибина западини між епохами дотатньо глибока, щоб з її дна тебе ніхто не почув.
І ніхто й не почує, якщо тихо схлипувати. Просто можна інакше. Можна кричати.
Це чудова вправа - спробуй кричати. Її практикують в театральних вузах. Не так це просто. Але дуже помагає позбуватися рамок і бар'єрів у голові. Разом з криком позбуватися баласту. Своїх важезних парашутів, які заважають зробити крок. Бо ти мусиш. Затиснути зуби і перепрошивати собі мозок. Так, новим навчанням, новими технологіями, новими книжками, новими друзями. Бути собою. Дозріти до своєї свободи. Залишити тих, хто тримає за ногу і заважає іти. Нікому не дозволяти вважати себе старим непотребом, аналоговим телефоном. Позбуватися страху. Страху бути непотрібною. Страху бути негарною і спотвореною часом. Якщо дуже тяжко - то і дату в паспорті відчикрижити. Головне - врятувати свою прекрасну і молоду душу. Для себе. Не для когось
", - написала письменниця.

Обов'язково підпишись на наш канал в Viber, щоб не пропустити найцікавіше

Нагадаємо, раніше Легенда "Танців з зірками" Катерина Кухар нагадала про найголовніше: "це не просто свято"

Як повідомляє портал «Знай.иа» Володимир Зеленський нагадав українцям про тих, завдяки кому ми мирно живемо: "вистачило б місця всім"

Також «Знай.иа " писав, що Любов живе три роки? Шлюб опинився під загрозою-людство зміниться до невпізнання