Ініціаторами стали понад 30 нардепів

Днями у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 5798, що на законодавчому рівні ініціює залучення громадськості до контролю на дорогах. Зафіксовані на фото та відео машини водія-порушника, надані будь-яким громадянином до Нацполіції, стануть повноцінним приводом для накладання штрафу водію за порушення ПДД. А за правдиві дані пропонується виплачувати 10 % від суми сплаченого порушником штрафу. Окрім того, пропонується внести низку змін як до КУ про адміністративні правопорушення, так і до Кримінального Кодексу України. Його співавторами стали більше 30 парламентарів від фракції "Слуга Народу". Деталі з'ясовували Знай.ua.

Білборд Нацполіції, фото: Facebook
Білборд Нацполіції, фото: Facebook

Глава МВС України підтримав: за що каратимуть?

Мова йде про "Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення ролі суспільства у заходах контролю за безпекою дорожнього руху та дотриманням правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів".

Головна ідея № 5798 полягає у наданні офіційного правового статусу наданим громадянами фото- та відео-доказів зафіксованих порушень Правил дорожнього руху – від перевищення швидкості до проїзду на "червоний" та порушення правил проїзду залізничних переїздів.

"Хотів би запитати щодо законопроекту в сфері забезпечення дорожнього руху, яким передбачена можливість застосування громадськості через зняття на мобільні пристрої і передачі Нацполіції цих відео. Як Ви ставитися до того, щоб залучати активніше громадськість для фіксації таких порушень?", - звернувся до новообраного очільника МВС України член Комітету ВРУ з питань правової політики Денис Маслов.

Популярні новини зараз
600 тисяч гривень за "зараз проїдемо": українським водіям виписують новий штраф, догралися Найдешевший спосіб обігріти оселю без опалення та світла: обійдеться менш ніж у 20 грн Весь цей час ми помилялися: як правильно готувати гречку, щоб вона не втратила смаку і не розварилася Індексація пенсій з 1 грудня: кому з літніх українців пощастить із надбавкою
Показати ще

Верховна Рада - фото ВРУ
Верховна Рада - фото ВРУ

Міністр повідомив про підтримку запропонованого удосконалення системи. Але виключно з ретельно виваженими нюансами.

"Там, де можливо адекватно залучити громадськість до фіксування правопорушень, це потрібно підтримувати. І я особисто сприятиму, щоб це було. Але давайте вивіримо всі нюанси: щодо доказової бази, можливості розгляду цих розглядів/нерозглядів в суді", - відзначив глава Міністерства внутрішніх справ Денис Монастирський.

Денис Монастирський - фото з Фейсбук
Денис Монастирський - фото з Фейсбук

А "вагами" в даному випадку мають стати МВС і Верховна Рада.

"Я думаю, що баланс тут знайти можна і ви тут найбільше можете з цим допомогти. Аби не зашкодити іншій частині громади, яка також є дуже важливою", – звернувся до парламентарів Денис Монастирський у день призначення на посаду.

Зміни в КУпАП – модерація через "Дію"

Як йдеться в ініційованому проекті Закону, така практика вже впроваджується в деяких країнах світу. Щоправда, в документі наведено лише 3 таких приклади.

"В Узбекистані громадяни через офіційний веб-сайт Міністерства внутрішніх справ можуть звертатися з відеозаписами порушень у сфері ПДР, таким чином сприяючи притягненню винних осіб до відповідальності. Аналогічні зміни до законодавства розробляються і в Ізраїлі та Південній Кореї", - зазначено у Пояснювальній записці до законопроекту.

"Місто туману". Коян, Південна Корея Фото: Chunseong Bang / via WMO
"Місто туману". Коян, Південна Корея Фото: Chunseong Bang / via WMO

У № 5798 зйомку пропонується розповсюдити на всі порушення передбачені ч. 1, 2, 3, 5, 6 і 7 ст. № 122 КУпАП – "Перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху".

А також ч. 1 ст. № 123 (Порушення водіями транспортних засобів правил проїзду залізничних переїздів) та ч. 1, 2, 6, 8 ст. № 52-1 КУпАП (Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель).

Варто додати, що "синхронізуватися" надані громадянами дані будуть через державний додаток "Дія".

Законопроект 5798 - скріншот
Законопроект 5798 - скріншот

Хто збиратиме дані і 10 % від штрафу - "на руки"

По аналогії із запровадженою антикорупційною ініціативою президента Володимира Зеленського, лозунг якої про "весняні посадки" і досі пам'ятають тисячі українців, пропонуються зміни і в даному проекті Закону.

"Громадяни, які зафіксували порушення в режимі фотозйомки (відеозапису) та з використанням спеціального програмного засобу звернулися з відповідною інформацією до уповноваженого органу, отримують статус сповіщувача та в разі притягнення винної особи до відповідальності та сплати нею накладеного штрафу можуть отримати винагороду в розмірі 10% від цього штрафу", - зазначено у № 5798.

"Весна прийде - саджати будемо",білборд - фото zn.ua
"Весна прийде - саджати будемо",білборд - фото zn.ua

Розгляд матеріалів від громадян пропонується покласти на органи Нацполіції.

"Враховуючи потенційно великі об'єми матеріалів фотозйомки (відеозапису) які можуть надходити, пропонується прибрати вимогу про обов'язкову наявність спеціальних звань для працівників Національної поліції, які будуть розглядають справи про адміністративні правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису)", - йдеться в положеннях документу.

Законопроект 5798 - скріншот
Законопроект 5798 - скріншот

Кримінальна відповідальність і коли чекати?

Передбачене законопроектом і покарання за надання недостовірної інформації.

"З метою недопущення зловживань з боку громадян, пропонується встановити кримінальну відповідальність за подання підроблених або штучно створених матеріалів фотозйомки (відеозапису). Проектом Закону також пропонується доповнити ст. 251 КУпАП терміном "електронні докази", порядком їх подачі та зберігання", - йдеться в документі.

Законопроект 5798 - скріншот
Законопроект 5798 - скріншот

Та, перш ніж потрапити до сесійної зали, законопроект має пройти розгляд у 7 профільних Комітетах Парламенту.

Законопроект 5798 - скріншот
Законопроект 5798 - скріншот

Верховна Рада - фото ВРУ
Верховна Рада - фото ВРУ

Тож про подальший розвиток подій читайте на порталі Знай.ua.

Також Знай.ua писав, що Парламент готує масову "святкову" амністію ув'язнених до Дня Незалежності – деталі законопроекту.