Ціни на молочні продукти в Україні злетіли, і тепер похід за молоком чи кефіром став справжнім випробуванням для гаманця. В усьому винні різке зниження виробництва молока та постійні проблеми з електрикою.

Наприклад, пастеризоване молоко жирністю 2,5% зараз продається за ціною до 49,86 грн. за кілограм, а за кефір доведеться викласти до 87,20 грн. за кілограм! Сметана – 190,57 грн за кілограм, що робить її практично "делікатесом".

Йогурт / фото: Pixabay
Йогурт / фото: Pixabay

Чому ціни так підскочили?

Причин кілька. По-перше – скорочення виробництва молока. Як каже аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі, ферми по всій країні стикаються із серйозними проблемами. Російські атаки на енергетичну інфраструктуру призвели до регулярних вимкнень електроенергії. Це особливо сильно впливає на ферми, де працюють системи вентиляції та охолодження для корів.

Через спеку тварини піддаються тепловим ударам, що різко знижує їхню продуктивність. У результаті фермери виробляють менше молока, а молокопереробні заводи стикаються з нестачею сировини.

Популярні новини зараз
Гороскоп на 20 листопада для всіх знаків Зодіаку: як провести середу без стресів Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця Через нові тарифи доведеться сісти на дієту: у грудні комуналка подорожчає Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Показати ще

корова
корова

Ланцюгова реакція: від ферм до супермаркетів

Низькі обсяги виробництва молока створюють дефіцит на переробних підприємствах, що призводить до зростання закупівельних цін на сировину. Переробники змушені платити більше, і це безпосередньо відбивається на цінниках у супермаркетах.

За словами Кухалейшвілі, за останні місяці ціни на молочні продукти, включаючи молоко, кефір, сметану та сири, зросли на 15-20%.

Проблеми не закінчуються на фермах. Через довготривалі відключення електрики в супермаркетах часто відключаються холодильні системи, що загрожує псуванням молочних продуктів.

У великих мережах супермаркетів, таких як "Сільпо" та "АТБ", навіть використання дизельних генераторів не завжди рятує ситуацію. Вони допомагають лише тимчасово, та їх потужність який завжди достатня підтримки необхідної температури на складах. Як результат, товари псуються, а це веде до додаткових втрат для виробників та торгових мереж.

За даними експертів, лише за останній місяць ціни на молочні вироби зросли на 3-5% через додаткові витрати на електроенергію та логістику. Тепер покупцям доводиться платити більше не тільки за молоко, а й за вартість доставки та зберігання, яка збільшилася через необхідність роботи на дизельних генераторах.

Молочна продукція, скріншот: YouTube
Молочна продукція, скріншот: YouTube

Конкретні цифри: молочні продукти у супермаркетах

Якщо подивитися на конкретні приклади, зрозуміло, наскільки серйозно зросли ціни. У найбільших супермаркетах України середня вартість молочних продуктів має такий вигляд:

  • Молоко пастеризоване жирністю 2,5% коштує загалом 49,10 грн за кг. Найдешевше – 33,00 грн за кг у "АТБ", найдорожче – 49,86 грн за кг у "Сільпо".
  • Кефір жирністю 2,5% коштуватиме в середньому 56,29 грн за кг, причому мінімальна ціна – 39,99 грн за кг, а максимальна – 87,20 грн за кг.
  • Сметана жирністю 15% – у середньому 133,93 грн. за кг, а розбіг цін становить від 78,75 грн. до 190,57 грн. за кг.
  • Йогурт питний можна знайти за ціною від 57,25 до 119,78 грн за кг.
    Сир кисломолочний жирністю 9% коштує в середньому 224,50 грн за кг.
  • Вершкове масло жирністю від 72,5% до 73% продається за ціною від 299,95 до 571,33 грн за кг.
  • Сири такі як українська чи голландська коштують у середньому близько 450-460 грн за кг, але можуть доходити до 671 грн за кг у преміальних магазинах.

Нагадаємо, може бути дефіцит: чому не вистачить свіжих овочів та фруктів

Раніше ми писали про те, що супермаркети порадували цінами на три ключові продукти для борщу: що можна взяти дешевше

Крім того, Знай.ua повідомляв, проїзд автобусами для дорослих стане дорожчим, але студенти та пільговики заощадять