Останній місяць літа традиційно тішить українців доступними овочами та фруктами — прилавки супермаркетів і базарів переповнені сезонною продукцією. Та в серпні 2026 року ситуація не така однозначна: одні позиції стрімко дешевшають, інші — вже почали дорожчати, а м'ясний сегмент готує покупцям відчутний удар по гаманцю. Як повідомляє РБК-Україна з посиланням на експертів ринку, серпень стане місяцем контрастів.

Овочі та фрукти: що дешевшає, а що вже дорожчає

«Борщовий набір» — картопля, капуста, буряк, морква — поки що продовжує дешевшати. Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук прогнозує: пік здешевлення ще попереду, адже пропозиція нового врожаю в серпні буде максимальною. Майже вдвічі впали ціни на кавуни та дині, дешевшають баклажани, солодкий перець, сливи, абрикоси, лохина та чорниця.

Проте є й зворотний бік. За даними EastFruit, лише за минулий тиждень суттєво подорожчали ріпчаста цибуля, картопля, морква, помідори та огірки. Полуниця вже майже зійшла з ринку, а черешня почала дорожчати через скорочення пропозиції.

Овочі та фрукти. Фото: Кореспондент.
Овочі та фрукти. Фото: Кореспондент.
Овочі та фрукти. Фото: Кореспондент.

М'ясо: свинина рвоне вгору, яловичина тримається

Найвідчутніше зростання чекає на свинину. За прогнозом аналітика Українського клубу аграрного бізнесу Максима Гопки, середня роздрібна вартість свинини може зрости до 8%. Причини — сезонний попит та обмежена пропозиція живих свиней на ринку.

Курятина додасть орієнтовно 5% — передусім через витрати на електроенергію та логістику. Найстабільнішою залишатиметься яловичина: дефіцит сировинної бази штовхає ціну вгору, але слабка купівельна спроможність населення стримує різке подорожчання.

Яйця: поки що тримаються, але восени — розворот

Після кількох місяців сезонного здешевлення яйця в першій половині серпня ще залишатимуться відносно стабільними. Однак ближче до вересня ситуація зміниться. «Яйця найшвидше реагують на сезонні зміни, погодні умови та виробничі ризики», — пояснює Гопка. Поступове скорочення пропозиції від домогосподарств і подорожчання пального запустять висхідний ціновий тренд.

Що визначатиме ціни восени

Головні ризики для продуктового кошика українців — вартість пального та енергетична нестабільність. Як зазначає виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, для сезонних овочів вплив дизеля обмежений: 80% картоплі вирощують домогосподарства, які не рахують собівартість. А от для м'ясної, молочної продукції та хліба пальне й логістика — ключові статті витрат.

За прогнозом Дениса Марчука, після переходу виробників на нові ціни на дизель окремі категорії продуктів можуть додати приблизно 5% протягом двох-трьох тижнів. А тривалі відключення електроенергії восени та взимку здатні прискорити подорожчання по всьому продовольчому ланцюжку.

Раніше портал Знай повідомляв, гречка подорожчала на 70,8%: у серпні ціни досягнуть понад 80 грн за кіло.

Також наш портал інформував, яйця впали до 30 грн, олія від 49,40: супермаркети оновили ціни на продукти.

Більше деталей читай у матеріалі: ціни на АЗС не вдарять по гаманцю: як водіям заощадити сотні гривень на пальному.