З початку повномасштабних військових дій на території України, які розгорнув путін, більшості українців знадобилася допомога психолога.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяМова йде не тільки про тих людей, хто став жертвами або безпосередніми свідками насильства, або біженців з гарячих точок. Багато людей не можуть самі впоратись з психологічним навантаженням, яке звалилося на них. Тоді на допомогу приходять українські психологи, які безкоштовно діляться порадами і секретами поліпшення свого стану. Одним з таких стала психолог і експерт проєкту "Екси" на Новому каналі, напарниця Олександра Педана, Наталія Єжова.
Вона допомагала парам пройти через всі перепони на проєкті, а зараз допомагає всім українцям зрозуміти, що робити, якщо не відчуваєш емоцій і байдужий до всього.
"Сирена? Не страшно. Вдарить так вдарить. Втомилася від усього цього",- такі речі все частіше чуємо навколо. Більш того-починаємо помічати і в собі. Це ознаки синдрому оніміння емоцій і почуттів. Психолог і ведуча реаліті Нового каналу "Екси" Наталія Єжова пояснила, як подолати відчуття, коли стало байдуже все навколо.
"Це один з видів психологічного захисту - психологічний захист витіснення. "Я не можу впоратися з проблемою, тому буду витісняти її зі свого життя", - каже експертка. "Це як заморожування думок і почуттів, щоб звести до мінімуму душевні переживання, яких зараз не уникнути. Їх стільки накопичилося всередині, що вони тиснуть з надзвичайною силою. Людина не може їх прожити, тому тікає. Але проблема в тому, що коли немає негативних емоцій (страху, переживання), то немає і позитивних. А ще відбувається завмирання: людина зупиняє життя і відчуває: "Я нічого не буду робити, тому що від мене нічого не залежить. Буде, як буде". Це погано.
Як впоратися з проблемою оніміння почуттів і відновити свої емоції?
1. Визнайте проблему
- Усвідомте і зізнайтеся собі, що відчуваєте цей синдром, – каже Наталя. - Нагадуйте собі вголос: "Це ненормально, що літають бомби і ракети, тому я повинна ховатися в укриття і зберегти своє життя. Не можна сидіти і не боятися". Намагайтеся всіма силами не дати собі звикнути до сирен і повідомленнями про небезпеку.
2. Зберігайте в собі життя
- Зупиніться і чітко відчуйте себе. Йдеться, перш за все, про фізичні речі, – каже Єжова. - Поплескайте себе по тілу, доторкніться до очей, вух, носа, глибоко вдихніть і видихніть. І навіть проговорите вголос: "Я тут. Я є. Я живий (- а)".
3. Поверніть контроль
- Згадайте про обов'язки. Почніть з банальностей: контроль виконання дитиною домашнього завдання, кількості продуктів в холодильнику і приготування їжі, контроль розпорядку дня і 8-годинного сну, – радить психолог.
4. Висловлюйте переживання
- Навіть те, що ви ніби не відчуваєте емоцій, це теж ваш стан, який потрібно проговорити. Можете поділитися з близькими – - зазначає експерт. - Попросити про допомогу, запитати, у кого ще є схожі почуття. Не дозволяйте собі і оточенню звикнути до синдрому оніміння почуттів.
5. Допомагати
- Важливо не забувати про те, що ви повинні бути корисні і для себе, і для близьких людей. Комусь приготуйте їжу, комусь зателефонуйте, комусь зробіть комплімент, комусь подаруйте кофточку. Це повертає до емоційного життя, - радить Наталія Єжова.
Пам'ятайте, що головне завдання - зберегти життя всіх українців! А наше життя - це і є емоції. Не дозвольте ворогові емоційно себе здолати. Тримаємося!