Завчасний вихід на пенсію можуть скасувати. Це передбачає оновлений меморандум між Україною і Міжнародним валютним фондом. Про це розповів народний депутат Сергій Євтушок. За його словами, на таке рішення збирається йти влада, щоб отримати наступний транш МВФ.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися“Міжнародний валютний фонд вимагає збалансованості бюджету. Для їхніх спеціалістів головне, щоб українська економіка не скочувалася вниз і держава не набирала більше боргів. Так, справді, скорочення кількості людей, що виходять достроково на пенсію, зменшить видатки із Пенсійного фонду щонайменше на 23 відсотки, а отже, й зменшить навантаження на державний бюджет. Відтак там лишатимуться кошти на повернення міжнародних боргів. Не потрібно буде їх брати із золотовалютних резервів і цим самим ослаблювати гривню. Але є одне але — така позиція МВФ означає, що влада нічого за останні три роки не зробила. Бо це вже крайні методи”, - пояснює порталу Знай.ua економіст Володимир Марченко.
За його словами, така вимога просто є посяганням на економічні свободи людей. Адже в усьому світі люди мають право йти на пенсію за вислугою років й при цьому отримувати пенсійне забезпечення за схемою, прийнятою у їхній країні.
“Якщо цю норму введуть, фактично примусять людей працювати до пенсійного віку. Я не думаю, що не передбачать випадків, коли можна буде раніше йти на пенсію. Але, швидше за все, тоді не зберігатиметься повна сума пенсії. Платитимуть якийсь відсоток від неї — третину чи 40%. Таке є в деяких країнах Азії. Якийсь час подібна норма існувала в Південній Кореї. Потім від неї відмовилися. Для України така норма означає — збільшення корупції”, - каже експерт.
Він прогнозує, що після запровадження подібного обмеження створюватимуться фірми, як за винагороди узгоджуватимуть формальні речі із керівництвом тієї чи іншої установи й пенсійним фондом.
“Це ті самі конвертаційні центри. Але по роботі не з грішми, а зі стажем. Формально людина залишатиметься працювати, а фактично відпочиватиме. На її місце нелегально братимуть когось іншого. Ймовірно, молодого спеціаліста”, - каже Володимир.
На думку економістів, альтернативою такого рішення є докорінна зміна пенсійної системи. Її варто зробити кількаступеневою. За британським зразком.
“Державний пенсійний фонд тоді виступатиме лише однією із ступеней забезпечення пенсіонерів. Інша сходинка — це недержавний пенсійний фонд, ще інша — депозит. У такий спосіб держава не витрачатиме величезних видатків на пенсії, а кожен із майбутніх пенсіонерів сам дбатиме про майбутні виплати. Формально влада оголосила про такий напрям, але проблема в тому, що всі ступені вони передбачили в рамках Державного пенсійного фонду”, - каже економіст Борис Кушнірук.
Він вважає, що майбутня пенсійна реформа в Україні ніяк позитивно не вплине ні на дефіцит у фонді, ні на розвантаження українського бюджету.
“А все через одну причину. Чиновники й далі хочуть красти. Реальна пенсійна реформа забрала б у них таку можливість”, - пояснює він.
Нагадаємо, з січня цього року пенсії всередньому підвищили на 300 грн.
Як повідомляв портал Знай.ua раніше, приватні компанії не хочуть брати на роботу людей пенсійного й передпенсійного віку.